Fren Sorunlarını Anlamanıza Yardımcı Olacak 5 Neden

Aracınızı güvenli ve huzurlu bir şekilde kullanabilmek için frenlerinize güvenmelisiniz. Bu nedenle frenlerinizde bir soruna işaret edebilecek belirtilere de hakim olmanız gerekir. Aksi bir durum tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

1. Gıcırtı ya da tiz sesler;

Frene bastığınızda tiz bir ses ya da gıcırdama duyuyorsanız bu balataların değişmesi gerektiğine işarettir. Fren balataları zamanla aşınacak şekilde tasarlanmıştır ve aşınma arttığında rotorla temas edebilir ve ses yapabilir.

2. Sürtünme sesi;

Tiz bir ses ya da gıcırdama sesi değil de bir sürtünme sesi duymaya başladıysanız balatalarınız çoktan bitmiş ve destek plakalarının rotorlara temas ettiğini duyuyorsunuz demektir. Bu durum aracınızın mekanik fren aksamında ciddi problem yaratabilir ve ilerleyen zamanlarda fren performansı olumsuz etkilenebilir.

3. Fren pedalındaki yumuşak his;

Fren pedalınız alışık olduğunuzdan daha yumuşak bir kavrama noktasına sahipse ve duruşlarda daha fazla baskı uygulamanız gerekiyorsa bu durum fren hidroliğindeki bir soruna işaret edebilir. Fren hidroliği fren pedalından gelen gücü sisteme iletmekle yükümlüdür. Fren hatlarında hava varsa veya fren hidroliği kirlenmişse, fren pedalının yumuşak veya süngerimsi bir his vermesine neden olabilir. Bu durum fren hidroliğinin değişmesine işaret etmektedir.

4. Fren uyarı ışığı;

Gösterge panelinizdeki fren uyarı ışığının yanması frenlerde sorun olduğunu gösterebilir. Bunun nedeni aşınmış fren balataları, fren sistemindeki sızıntı veya arızalı fren sensörü gibi çeşitli sorunlardan kaynaklanabilir. Bu durum için bir uzmanın kontrolü gereklidir.

5. Aracınızın frenden sonra bir yöne çekmesi ;

Frene bastığınızda aracınızın bir tarafa çekildiğini fark ederseniz, bu durum fren kaliperlerinde bir sorun olduğunu gösterebilir. Kaliperler fren balatalarına basınç uygulamaktan sorumludur ve kaliperlerden birinin sıkışması aracın bir tarafa çekilmesine neden olabilir. Bu sorun fren kaliperlerini değiştirmeniz gerekebileceğini gösterir.

Kendi kontrollerinizin ardından içinize sinmeyen bir noktada gözünüz arkada kalmadan gelebileceğiniz Koluman Servisleri sizleri bekliyor. Tüm sorunlarınızın nedenini belirlemek ve gidermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.