Aracınız Sürüş Esnasında Neden Titrer?

Otomobilinizin sürüş esnasında sallandığını, titrediğini veya olağan dışı bir hareket içerisinde olduğunu fark ederseniz, sorunun kaynağını erken teşhis etmek yararınıza olacaktır. Önleyici bakım, sizi çoğu zaman daha büyük ve daha pahalı onarımlardan kurtarır. Sarsıntı hafif veya yalnızca ara sıra meydana gelse dahi, sorunu görmezden gelmemeli, mutlaka aracınızı bir uzmana kontrol ettirmelisiniz.

Aracınızda bir titreme ya da sarsıntı hissettiğinizde aşağıdaki soruların yanıtlarını bulmaya çalışarak işe başlayabilirsiniz. Yanıtlarınız sorunun ne olduğu ile ilgili size ve profesyonellere yol gösterecektir.

  • Araba hızlanırken titriyor mu? Hız arttıkça titreşim daha da kötüleşiyor mu?
  • Araba sadece belirli hızlarda mı titriyor? Eğer öyleyse, araba hangi hızlarda titriyor?
  • Arabanız sadece fren yaparken mi titriyor?
  • Arabanız durduğunda (rölantide) da titriyor mu?
  • Arabanız her zamanki gibi çalışıyor ancak titreme sürüşte mi başlıyor?
  • Titreme nereden geliyor? Direksiyon simidinden, fren pedalından, araba koltuğundan, yoksa her yerden mi?
  • Araba titrediğinde garip sesler duyuyor musunuz?
  • Yakın zamanda bir kaza geçirdiniz mi? Bir çukura veya kaldırıma çarptınız mı ya da aracınıza başka bir darbe aldınız mı?

Araçların Sürüş Esnasında Sallanmasının Nedenleri

Tekerlekler

Lastik ve tekerleklerle alakalı sorunlar, araçların sürüş esnasında sallanmasının en yaygın nedenleri arasındadır. Arabanız daha yüksek hızlarda mı titremeye başlıyor? Titreme döşemelerden ya da koltuklardan mı geliyor? Eğer öyleyse, aracınızın muhtemelen bir balans ayarına ihtiyacı var.

Hızlandıkça yoğunlaşan titreşimler, tekerleklerde var olan hafif dengesizliklerden kaynaklanır. Zamanla ya da eksik denge ağırlıkları nedeniyle tekerlekler dengelerini kaybetmiş olabilir.

Arabanızın sallanmasının tekerleklerle ilgili nedenleri arasında, bozuk lastik tabanları veya gevşek bijon somunları da olabilir.

Lastikler

Lastiklerinizin durumu nedir? Lastik sırtı ayrılmış mı ya da düzensiz aşınma belirtileri mi gösteriyor?

Lastiklerinizde oluşan aşınmayı düzeltmek için bazen ön düzen ayarı yeterli olabilir. Ancak işler çok kötüye gittiyse ve lastik hasar gördüyse, yeni lastik taktırmanız da gerekebilir.

Motor

Araç seyir halindeyken veya rölantideyken titriyorsa, motorda bir sorun olabilir. Motorun düzgün çalışması için yeterli hava, yakıt veya kıvılcım olmayabilir. Belki de bujileri yenilemenin zamanı gelmiştir Sorunun kaynağı, hava filtresinin kirlenmesi ve tıkanması da olabilir. Kir, motorun çalışmak için ihtiyaç duyduğu oksijeni veya yakıtı almasını engelleyerek sarsıntılı rölantiye ve titremelere neden olabilir.

Motorla alakalı bir başka muhtemel titreme nedeni, gevşek ya da bozuk motor takozlarıdır. Motor takozları, motorunuzu araç çerçevesine bağlayan parçalardır ve motorunuzun yarattığı titreşimleri azaltarak sıfırlamaya yardımcı olurlar.

Arabanız titriyorsa ve motor kontrol ışığı yanıyorsa, arabanızı kontrol ettirmek için zaman kaybetmemenizi tavsiye ederiz. Sorunun teşhis edilmesi için en kısa sürede servise başvurmalısınız.

Direksiyon ve Süspansiyon

Otomobilinizdeki sarsıntı hızlandıkça yoğunlaşıyor mu? Eğer bu soruya yanıtınız evet ise aracınızın direksiyon ve süspansiyon sistemleri hasar görmüş veya bakıma ihtiyaç duyuyor olabilir.

Direksiyon ve süspansiyon sorunları tahrik milinden, bükülmüş bir akstan veya aşınmış/hasarlı bir CV mafsalından kaynaklanıyor olabilir. Bu sistemlerin, bir kaza veya ani bir darbe sonrasında hasar görmüş olmaları mümkündür.

Frenler

Fren yaparken, fren pedalınız veya direksiyon simidiniz sallanıyor mu? Eğer otomobilinizde böyle bir sarsıntı hissediyorsanız, eğri fren disklerine sahip olabilirsiniz.

Direksiyon simidiniz yüksek hızlarda mı sallanıyor? Durduğunuzda burnunuza yanık kokusu mu geliyor? Bu durumda da muhtemelen sıkışmış bir fren kaliperine sahip olduğunuzu söyleyebiliriz.

Düzenli Araç Bakımının Önemi

Düzenli araç bakımı ile sorunların neredeyse tamamı önlenebilir. Bakım ve onarım için servise başvurmayı, işler iyice ters gidene kadar ertelemeyin! Aracınızın tavsiye edilen bakım programını takip ederek büyük çaplı ve maliyetli onarımların önüne geçebilirsiniz.

Yukarıdaki maddeler aracınızın titremesinin sebeplerinden yalnızca bazılarıdır ve her zaman göz önünde bulundurulması gereken başka olasılıklar da vardır. Mercedes-Benz aracınızın kapsamlı bir değerlendirmeden geçmesi için Koluman’dan bir servis randevusu almanızı öneririz.

Koluman Daima Yanında!

Siz de Koluman’ın satış sonrası servis hizmetlerinden faydalanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Web sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçmek için hemen tıklayın!

Ayrıca Mercedes-Benz araç kampanyalarımıza kolaylıkla ulaşabileceğiniz ve tamamen ücretsiz olan Koluman mobil uygulamasını AppStore ya da GooglePlay üzerinden indirebilirsiniz.