Araç Aküsü Nasıl Kontrol Edilir?

Bilinen adıyla akü, yani akümülatör, Mercedes-Benz aracınızın en önemli parçalarından biridir. Bir aracın aküsünde yaşanan sıkıntı, giderilene kadar aracın kullanılamaz hale gelmesine sebep olabileceği için oldukça kritiktir. Akünün bitmesi yolda kalma senaryolarının altında yatan bilinen etkenlerden biridir. 

Aracınızın akü kontrolünü yapmak sizleri olası bir kazadan korur, kollar. Koluman olarak Mercedes-Benz aracınız için akü kontrolünün nasıl yapılacağı ile ilgili bilgileri sizler için derledik.

Akü kontrolü nasıl yapılır?

1-Aküyü bulun.

Çoğu arabada, aküye erişmek için arabanızın kaputunu açmanız yeterlidir. Mercedes-Benz araçlarda akü motor bölmesinde ya da izole bir bölmeye gizlenmiş olarak bagajda bulunur.

Araç Aküsü Şarj Yönergeleri:

  • Akü terminallerinin temiz ve korozyonsuz olduğundan emin olun.
  • Pil ve şarj cihazı üreticileri tarafından sağlanan tüm yazılı talimatlara bakın.

*Daha uzun garanti, daha fazla avantaj Koluman’da.

Mercedes’inizin garantisini uzatmak için önünüzde mükemmel bir fırsat var. Şimdi bir Mercedes-Benz yetkili servisiyle iletişime geçin, 4. Yıl Advantage Plus garanti paketlerinden avantajlı fiyatlarla yararlanın. Servis kampanya detayı için tıklayın.

2-Akünüzün kutup başlarını kontrol edin.

Araç akülerinin kutup başları zamanla okside olabilir ve bu da aracınızın zor çalışmasına neden olur. Okside olmuş bir kutup başını sıcak su dökerek temizleyebilirsiniz.

Mercedes’inizin performansını artırmak aracınızın aküsünü kontrol etmekle kalmayın, aracınızın daha uzun ömürlü olması için Mercedes-Benz orijinal yağlarını kullanın. 

Mercedes-Benz aracınız için özel olarak geliştirilen Mercedes-Benz Orijinal Motor Yağları ile motor aşınmalarını azaltın, yüksek performansı her koşulda yaşayın. Detaylı bilgi için tıklayın. 

4-Araç aküsü neden bitti?

Araç aküsünün bitmesi bize birçok şeyi gösterebilir. Bunu mutlaka saptamalı ve önlemlerinizi ona göre almalısınız. 

  • Gece farların açık kalması, en sık yapılan hatalardan biridir. 
  • Aracınızın iç aydınlatmasının açık kalması da sık rastlanan hatalar arasında yer alır. Bunlardan herhangi biri akünün bitmesine neden olabilir. 

Koluman uyarıyor: Akünüzün bitmesi ve aracınızın çalışmaması durumunda Koluman yol yardımı arayarak araca ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi ya da Acil yol yardım desteği alın.

3-Bir bilene danışın.

İşte bu noktada bir bilene danışmanız en doğrusu. Aracınızın daha uzun ömürlü olması için 7/24 çalışan Koluman servislerinde yapılan tüm bakım ve onarım işlemlerinde akünüz hem fiziki hem de cihazlarla kontrol edilmektedir.

Bahar geldi, siz de evinize geri gelin.

Koluman şubelerinde sizi ve Mercedes’inizi ağırlamayı özledik. Bu özlemi otomobilinize en iyi bakımın yanında, kampanya kapsamında mekanik yedek parçalarda indirim avantajıyla mutlu bitiriyoruz. Akü, yağ kontrolü sayesinde aracınız daima mutlu. Daha detaylı bilgi için tıklayın. 

Koluman daima yanında!

Mercedes-Benz aracınızın bakım ve onarımlarını düzenli olarak yaptırırsanız, sorunların henüz fark edilir boyutlara ulaşmadan giderilmesini sağlar ve yolda kötü sürprizlerle karşılaşmazsınız. Koluman şubeleriyle iletişime geçerek ya da online servis randevusu ile hızlı ve kolay bir şekilde aracınızın bakım – onarım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Servis randevusu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilir veya Koluman mobil uygulamasından randevunuzu oluşturabilirsiniz. 

iOSAndroid