Aile İçin En Uygun Araç Nasıl Seçilir?

Araç satın almak halihazırda yapılabilecek büyük harmacalardan biriyken, bir de aile kullanımı için araç seçerken ekstra olarak dikkat edilmesi gereken konular gündeme geliyor. Araç içi konfor, can güvenliği ve bagaj kapasitesi başta olmak üzere, sigorta, bakım, tamir gibi unsurlara da dikkat edilmesi gerekiyor. Tabi yakıt tüketimi ve bütçe de değerlendirmeye alınması gereken diğer unsurlar.

1. Araç içi konfor: 

Söz konusu aile ister iki kişilik bir aile olsun ister çocukları ve evcil hayvanları olan geniş bir aile, araç içi konfor özellikle aracın içinde yolculuğun kalitesini artırmak için önemli faktörlerden. Rahatsız koltuklarda uzun yol gitmek araç içindeki herkes için kötü bir tecrübe olacaktır. Eğer koltuk seçiminde deri tercih ediyorsanız “Deri Koltuk Bakımı Nasıl Yapılır? makalemizi okumanızı da tavsiye ediyoruz. Aynı şekilde sıcak bir havada bunalarak ya da soğuk havalarda üşüyerek yolculuk yapmak siz ve aileniz için çok da tercih edeceğiniz bir seçenek değildir. Birkaç araç içi eğlence sistemi de yolcular için yolculuğu daha keyifli kılmanın yollarından biridir. Araç seçerken bu faktörleri değerlendirip, alacağınız aracın bu ihtiyaçları nasıl karşıladığına bütçeniz doğrultusunda karar verebilirsiniz.

2. Güvenlik:

Aile düşünüldüğü zaman en önemli faktör tabi ki can güvenliğidir. Aracınızı sıfır ya da ikinci el almayı planladığınızda yolda size en çok destek olacak aracı seçmeniz gerekmektedir. Araçta bulunan ABS, ASR, ESP, EBD, TCS, Yokuş Kalkış desteği, Yorgunluk Tespit Sistemi gibi aktif güvenlik sistemlerinin yanı sıra Emniyet kemeleri, Hava Yastıkları gibi pasif güvenlik sistemlerine de dikkat edilmelidir. Eğer araç ikinci el alınıyorsa bunların kontrolleri satın alım sırasında düzgünce yapılmalı ve bunların dışında yılda bir bakımı yapılan aracın motor yağı, fren ve diskler, direksiyon rot ayarları, araç elektronikleri ve lastikleri özellikle kontrol edilerek araç seçimini ona göre yapmakta fayda vardır.

3. Araç içi ve bagaj kapasiteleri:

Aracı kullanacak kişi sayısına göre araç kapasitesi belirlenmeli ve ona göre bir model seçilmelidir. İki çocuklu bir aile için sedan veya hatchback bir otomobilin yeterli olabileceği gibi ikiden fazla çocuk veya evcil hayvan sahibi olan ailelerde SUV veya minivan tarzı araçların tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Tabi ki bu durum aile fertlerinin ihtiyaçlarına göre de şekillenebilir.

4. Güvenilirlik:

Kimse aracı onu yolda bıraksın istemez fakat eğer bu gerçekleşirse de olabilecek en kolay yoldan aracınızı tekrardan size eşlik edebilir duruma getirebilmenin kolaylığını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Burada güveneceğiniz, sizi yarı yolda bırakmayacak fakat bırakırsa da servisine ulaşımınızın kolay olacağı bir araç seçmeniz sizin her zaman avantajınıza olacak bir durumdur.

5. Yakıt verimliliği:

Aracın birden fazla kişinin ulaşımını sağlayacağını varsayarsak yakıt verimliliğinin bütçe dostu olması araç seçerken değerlendirmeniz gereken bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor. Henüz okumadıysanız yakıt konusunda en bütçe dostu seçenek olan elektrikli otomobiller hakkındaki Tamamen Elektrikli Otomobiller Hakkında Bilmemiz Gereken 8 Bilgi makalemize de bir göz gezdirebilirsiniz.

Ailenizin ortak kullanımı için en güvenli ve konforlu seçimi yapmakta zorlanıyorsanız destek için Koluman şubeleri ile iletişime geçebilirsiniz.