Aerodinamik Nedir ve Neden Önemlidir?

Aerodinamik, otomobillerdeki hava akışının incelenmesi ve doğru yönetilebilmesini sağlayan en önemli mühendislik alanlarından birisidir. Aerodinamik tasarım hava direncini minimum seviyeye getirerek performansın ve yakıt verimliliğinin artmasına yardımcı olur. Bu sayede daha stabil bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.

1.Hava Direncini Azaltma

Araç hızlanırken havadan kaynaklı bir sürtünme kuvveti ile karşılaşır. Bu sürtünme katsayısı ne kadar düşük olursa aracın dayanımı o kadar artar. Bunun için araç ön alanlarının küçültülmesi ve keskin köşelerden ziyade daha yuvarlak hatlar tercih edilmektedir.

2.Yakıt Verimliliği

İyi bir aerodinamik yapı hava direncini azaltırken aynı zamanda yakıt verimliliğini artırır. Çünkü hava direnci, otomobilin hareket etmek için daha fazla güç gerektirmesine neden olur. Daha az güç gerektiği için, otomobil daha az yakıt tüketir ve daha uzun bir menzile sahip olur.

3.Yol Tutuş

Uzun mesafelerde ya da rüzgarlı havalarda hava kuvvetleri aracın sürüş konforunu etkileyebilir. Aerodinamik unsurlar, otomobilin yere daha iyi basmasını sağlar, aerodinamik kaldıraç kuvvetini azaltır ve böylece daha iyi bir yol tutuş sağlar.

4.Ses Faktörü

Daha iyi aerodinamik tasarım, otomobilin hızlandıkça oluşan ses ve rüzgar gürültüsünü azaltır. Daha düzgün bir hava akışı, otomobilin içindeki gürültü seviyesini düşürür ve sürüş konforunu artırır.

5.Aerodinamik Tasarım

Gövde : Aerodinamik yapıda en önemli etkenlerden biri gövdedir. Gövde yapısının hava akımını saklayan değil aktaran bir yapıya sahip olması gerekir. Hava akımının en ön kısımdan en arka kısma kesintisiz iletimi içinse aracın ön kısmına bakan alanlarda daha kavisli ve yukarlar hatlar tercih edilir.

Ön Izgara ve Hava Girişleri : Aerodinamik tasarımda, bu bölgelerde düşük hava direnci sağlamak için ve hava akışını optimize etmek amacıyla genellikle düşey kanatlar, hava kanalları gibi unsurlar kullanılır.

Alt Gövde : Aerodinamik yapı konuşulurken genelde üst gövdeden bahsedilse de alt gövde de o kadar önemlidir. Düzgün ve kesintisiz bir alt gövde ve hava akışını destekleyecek unsurlar bu alan için de önemlidir.

Aynalar : Aynalarda doğrudan gövde üzerinde olmasa bile bağlantı yolları ve tasarımları itibarı ile aerodinamik yapıyı etkileyebilir. Bu nedenle tasarım olarak otomobilin aerodinamik yapısına uygun ve aynı paralellikte aynalar tercih edilebilir.