Yaz Lastiği ve 4 Mevsim Lastik Arasındaki Farklar

Yaz Lastiği ve 4 Mevsim Lastik Arasındaki Farklar

İlkbaharı karşıladığımız bugünlerde araçlar için lastik değişimi mevsimi de başladı. Koluman da bu süreçte araçlarının lastiklerini yaz koşullarına uygun olanlarla değiştirmek isteyen otomobil sahiplerine, yaz lastiği kampanyası ile destek veriyor. Nisan itibariyle başlayan ve Temmuz ayında tamamlanacak olan kampanya, lastiklerini mevsim koşullarına uygun olanlarla değiştirmek isteyen sürücüler için fırsatlar sunuyor. 

“Benim aracımın lastikleri 4 mevsim lastiği, bu nedenle değiştirmeme gerek yok.” mu diyorsunuz? Bu noktada hem haklı hem de yanılıyor olabileceğiniz hususlar var. Biz de yollarda herhangi bir sorun yaşamamanız için yaz lastikleri ve dört mevsim lastikler arasındaki farkları sizler için derledik. 

Yaz Lastiği vs 4 Mevsim Lastik

Doğru lastiği seçmek, bir seti monte edip bir daha asla dönüp arkanıza bakmayacağınız kadar basit bir süreç değildir. Tercihinizi, yaşadığınız iklim ve performans gereksinimlerinizi göz önünde bulundurarak yapmalısınız. Örneğin, her koşulda kabul edilebilir bir performans sunmak üzere üretilen 4 mevsim lastiklerinden bazıları belli bir derecenin altındaki soğuklarda kullanmanız için yeterince güvenli olmayabilir ve hatta bunun için gereken yasal zorunlulukları da taşımıyor olabilir. Belki bu tür 4 mevsim lastiklerini yaz mevsiminde kullanmanız büyük problemlere yol açmaz ama aracınızın performansı ve yakıt tüketimi gibi noktalarda düşük verimliliğe sebep olabilirler. Bu nedenle 4 mevsim lastikleri ve yaz lastikleri arasındaki farkları öğrendikten sonra tercihinizi yapmanız daha sağlıklı olacaktır.  4 Mevsim Lastik Özellikleri 

Dört mevsim lastiği, karda iyi performans sağlamasının yanı sıra ıslak ve kuru koşullarda da kabul edilebilir performans sağlama özelliği sayesinde tercih edilmektedir. Karlı hava koşullarında kullanımı yasal ve güvenli 4 mevsim lastiklerinde 3PMSF sertifikası aranmaktadır. Bu sertifikasyona sahip olan lastiklerin yanaklarında M+S ibaresi ve kar sembolü yer alır.

  • Ortalama bir sürücü için tasarlanan dört mevsim lastikleri, orta düzeyde ve daha sığ diş derinliğine sahip yaz lastiklerinden daha uzun diş ömür sağlamak üzere tasarlanmış kauçuk bileşiklere sahiptir.
  • Dört mevsim lastikleri, ekonomik otomobillerden sedanlara, minivanlardan kamyonetlere kadar çok çeşitli araçlarda kullanılmak üzere birçok tip/model, boyut, yük kapasitesi ve hız derecelendirmesinde sunulmaktadır.
  • Çoğu sürücü için uygun sürüş konforu, yol tutuşu ve diğer performans özelliklerini sağlama eğilimindedirler.
  • Dört mevsim lastikleri, sıcak havalarda iyi performans gösterir, ancak yaz lastiklerinden daha az yol tutuşu sunarak direksiyon, frenleme ve viraj alma özelliklerinden ödün vermenize neden olabilirler. 
  • Dört mevsim lastikleri; kışın kabul edilebilir çekiş ve tutunma sağlayabilir, ancak aşırı kış sürüş koşullarında kullanılabilecek en iyi lastikler değildirler. Aşırı ağır kış koşullarıyla karşılaşma ihtimali bulunan sürücüler, kış lastikleri 4 mevsim lastikleri yerine kış lastikleri kullanmayı düşünebilirler.


Koluman’da Yaz Lastiği Kampanyası Başladı!

Güvenli bir seyahat ve otomobilinizin pek çok alandaki performansından en iyi biçimde yararlanmak için doğru lastik seçimini yapmanız çok önemlidir. Yaz lastiği ve dört mevsim lastiği arasında yapacağınız tercihi düşünürken de sürüş koşullarınızı, içinde yaşadığınız iklimi ve performans gereksinimlerinizi göz önünde bulundurun.

Aracınızdaki tüm lastiklerin aynı tip lastik olmasına dikkat edin. Ayrıca aracınızın lastiklerinin üreticinin tavsiye ettiği ebat, hız derecesi, yük kapasitesi ve ayrıca önerilen diğer özelliklere uyması gerektiğini unutmayın.

Kampanya detayları için tıklayın.

Koluman daima yanında!

İlkbaharın neşesini, lastiklerini mevsim koşullarına uygun olanlarla değiştirerek otomobilinizle de paylaşmak istemez misiniz? Koluman’da Mercedes-Benz araçlarınız için bahar kampanyasının yanı sıra 1 Nisan itibarıyla başlayan yaz lastiği kampanyası sayesinde bunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Yaz lastiklerinizi “4 al, 3 öde!” avantajıyla Koluman’da yenileyebilir, aracınızın güvenlik, konfor ve performansının mevsim geçişlerinden etkilenmemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca 24 ay boyunca Mercedes lastik garantisi koşullarından faydalanmak da elinizde!

Online randevu ve iletişim için tıklayın