Servis Araçlarında Güvenlik

Servis Araçlarında Güvenlik

Çocukları okula, yetişkinleri gezilere, spor takımlarını maçlara ve çalışanları işlerine taşıyan servis araçlarının güvenliği oldukça önemlidir. Binek araçlardan daha ağır olan bu otomobiller, ihmal ve dikkatsiz kullanım sonucunda birçok kazaya sebebiyet verebilirler. Bakımlarının zamanında ve profesyonelce yapılmış olması, araç sürücüsünün tecrübeli olması ve yolcuların tedbiri elden bırakmaması güvenli bir servis yolculuğu açısından öncelikli konular arasında yer alır. 

Servis ya da yolcu minibüsü olarak kullanılan hafif ticari araç Mercedes-Benz Sprinter ile güvenli bir sürüş gerçekleştirmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Koluman olarak bu önemli bilgileri sizler için derledik.

Servis araçlarının güvenlik önlemleri:

1-Kapasite:

Servis araçları bir rotada kullanılmak üzere seçilirken taşınacak kişi sayısının belirlenmesi önemlidir. Sprinter araçların 10+1 13+1, 14+1, 15+1, 19+1 biçimindeki kapasite seçenekleri size bu planlamayı yapmakta yardımcı olur. Okul servis aracı olarak kullanılacak araçlarda ise 16+1,18+1,22+1 kapasite seçeneği kullanılabilir. Servis aracının hangi amaçla kullanılacağı ve yolcu kapasitesinin ne olacağı gibi soruların cevapları, aracın trafikteki güvenliği için oldukça önemlidir. 

2-Sürücü Deneyimi:

Servis araçlarının güvenliği için aracı kullanacak sürücünün niteliği de önemli bir faktördür. Öncelikle sürücünün söz konusu aracı kullanmasına olanak tanıyacak bir ehliyet türüne sahip olması gerekir. Ayrıca sürücünün tecrübesi de servis aracının güvenliği açısından göz önünde bulundurulması gereken bir etkendir. 

3-Sürücünün Dikkati: 

Servis aracı sürücülerinin 24 saatlik herhangi bir süre içinde; toplam olarak 9 saatten ve devamlı olarak 4,5 saatten fazla araç sürmeleri yasaktır. Bu yükümlülüğü yerine getirmek için mutlaka düzenli olarak mola verilmeli. Bunun yanı sıra sürücülerin iyice dinlenmiş olmaları, direksiyon başında telefon kullanmamaları da önemlidir. Yolcuların ise sürücünün dikkatini dağıtacak her türlü hareketten kaçınması gerekir. 

4-Hız:

Şehir içi ve şehirler arası hız limiti kurallarına uyulması servis araçlarıyla yapılan yolculuklarda da büyük önem taşır. Sürücünün, aracın hızını yol ve hava koşullarına göre dikkatle ayarlaması gerekir. 

Mercedes-Benz Sprinter, sürücü ve yolcuların güvenliği için tasarlanmış birçok teknolojik özelliği bünyesinde taşır. Aktif Fren Asistanı, Kör Nokta Asistanı ve Yorgunluk Asistanı ile yolculuklarınızı daha güvenli hale getirir. 3. Nesil Sprinter, sınıfında tek olarak sunduğu elektrik destekli direksiyon sistemi, yağmur sensörü, yolcu hava yastığı ve akıllı asistanlarıyla tüm servis yolculuklarını hem sürücüler hem de yolcular açısından keyifli bir geziye dönüştürür. 

Sprinter ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.

5-Emniyet Kemerleri:

Yolculuklarda sürücü kadar yolcuların da dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Sürücüyü konuşturmamak ve dikkatini dağıtacak tüm hareketlerden kaçınmamak gibi emniyet kemerlerini takmak da yolcuların dikkat etmesi gereken güvenlik kurallarından biridir. Ayrıca sürekli koltuğunu terk edip araç içinde gezinen bir yolcu da kazaya sebep olabilecek, riskli bir davranış sergilemiş olur. Araçlarımızda 3. Noktalı yüksek güvenlikli emniyet kemeri sistemi bulunmaktadır.

6-Lastik Basıncı:

Servis aracı lastiklerinin her kullanımdan önce mutlaka incelenmesi ve basınçlarının kontrol edilmesi gerekir. Yedek lastikler de dahil olmak üzere bir servis aracının lastiklerinin uygun şekilde şişirilmiş olması oldukça önemlidir. Ayrıca lastik sırtlarının aşınma dereceleri de kontrol edilmelidir. Aşırı aşınmış ya da yanlış şişirilmiş lastikler, araç kontrolünün kaybedilmesine ve ciddi sonuçlar doğuran kazalara sebep olabilir. 

7-Bakım ve Onarım:

Bilindiği gibi tüm otomobiller kullanıldıkça yıpranır ve bakım, onarım ve yedek parça değişimine ihtiyaç duyar. Binek araçlara göre daha ağır bir iş yükü altında kalan ticari araçlarda ise yıpranmalar çok daha çabuk oluşabilir. Dolayısıyla servis araçlarının bakım ve onarımlarının zamanında yapılmış olması, güvenlik açısından çok önemli bir husustur. Bunun için aracın her bir parçasının güncel olması ve parça değişimlerinde orijinal yedek parçaların kullanılması yolculukların güvenle tamamlanabilmesi açısından büyük önem taşır. 

Koluman daima yanınızda!

Koluman’dan online servis randevusu alarak Sprinter minibüslerinizi bakım ve onarım sürecinden geçirebilir, güvenli yolculuğun keyfini çıkarabilirsiniz.  

Servis aracı olarak kullanabileceğiniz Mercedes-Benz Sprinter araçlar hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin. Bakım ve onarım için online servis randevusu almak için tıklayın